هتل ٥ ستاره و مرکز خرید آرمان (مشهد)

بارگاه مقدس امام رضا (ع) شهر مشهد را تبدیل به پایتخت معنوی ایران کرده است. هر سال میلیونها نفر از تمامی ایران زمین و هم چنین سرزمین های اسلامی به سوی این برگاه شتافته تا با زیارت مرقد شریف امام رئوف به روح و جان خود طراوت بخشند و به دور از دغدغه های روزمره ساعاتی را در کنار عزیزانشان به فراغت بگذرانند.

بر اساس آمار، برآورد زیران و مسافران برای سال ١٤٠٠، سی و یک میلیونی نفر می باشد. یعنی در اوج سفرهای زیارتی ٥٨٠ هزار نفر برای هر شب و برای زمان های غیر زیارتی ٣٥٠ هزار نفر برای هر شب پیش بینی شده است.

بارگاه ملکوتی ثامن الحجج (ع) علاوه بر پراکندن عطر معنوی باعث توسعه و رونق روزافزون اقتصادی شهرمشهد شده است بنحوی که آن راتبدیل به بزرگترین قطب گردشگری معنوی کشور نموده است. برهمین اساس و دیگر فاکتورهایی که ضمن مطالعات دقیق کارشناسان مورد نظر بوده است، شرکت ایرانیان اطلس بر آن شد تا پروژه ای فاخر، ماندگار و باشکوه در مرکز معنوی ایران تعریف نماید.

مجتمع تجاری، اقامتی و مسکونی آرمان به عنوان یکی از بزرگترین مجتمع‌های بافت بهسازی و نوسازی اطراف حرم مطهر رضوی می باشد که حدود ٥٠٠ متر با حرم فاصله دارد این مجتمع از جنوب به خیابان نواب و از سه طرف دیگر محدود به کوچه صفارشاهرودی است که در تاریخ ١٠ خرداد ١٣٩٤ توسط شهردار محترم مشهد و جمعی از مقامات استان و با حضور احاد مردم مشهد و زائران حرم رضوی، طی مراسم باشکوهی افتتاح شد.

ورودی این مجتمع به گونه ای طراحی شده که در عین رعایت انسجام کلی، هر کاربری به صورتی مستقل به مراجعان و میهمانان خدمت می رساند. دربخش تجاری علاوه بر ایجاد تسهیلات خرید شامل یک تفرجگاه مرکزی (Void) نیز می باشد که زینت این مجموعه به شمار می آید. این نکته در اغلب بناهای تجاری مورد غفلت واقع شده است. در این تفرجگاه علاوه بر جاذبه های بصری ویژه،خدماتی از قبیل کافی شاپ، فضاهای بازی کودکان و قضای سرگرمی بزرگسالان را فراهم آورده است. صخره ای عظیم همراه با آبشارها، باغچه ها و گیاهان نمادی از بازگشت طبیعت به معماری را در این تفرجگاه تداعی می نماید. از دیگر ویژگی های این مجتمع برخورداری از چشماندازی زیبای حرم مطهر و موقعیت برجسته محل احداث آن است بنحوی که به اقصی نقاط شهر دسترسی آسان فراهم گردیده است. وجودفضاهای عمومی فراوان ، طراحی زیبا و متناسب با جوّ معنوی حرم مطهر، حجم مهندسی جذاب، بهره مندی از مشاوران و مهندسان نام آشنا، تنوع متراژ در هریک از کاربری ها، مستقیم نورپردازی متغییر هماهنگ با مناسبت ها و برخورداری از بیمه تضمین کیفیت ساختمان از سوی بیمه ایران و نهایتاً استفاده از مصالح و تجهیزات با کیفیت از دیگر برجستگی های این پروژه عظیم می باشد این مجتمع با ارزش افزوده مناسب، نقش عمده ای در تامین زیران و مجاوران حرم مطهر و تمامی شهر مقدس مشهد دارد و بدلیل دانش محور بودن، کیفیت در حد عالی و سرعت بالای اجرا از سوی شهرداری منطقه ثامن به عنوان برترین پروژه سال ١٣٩١ برگزیده شده است.

فودکورت (Food court) مجتمع آرمان با ارایه غذاهای متنوع با ظرفیتی حدود ١٣٠٠ نفر در روز نقش عمده ای برای ایجاد خاطره‌ای فراموش نشدنی در ذایقه مراجعان و مسافران ایفا می نماید.


 • روش تصفیه فاضلاب RBC
 • روش تصفیه فاضلاب RBC

  روش تصفیه فاضلاب RBC

  هتل ٥ ستاره و مرکز خرید آرمان (مشهد)

  آب برجهای خنک کننده سیستم سرمایشی مجتمع تجاری - اقامتی / مسکونی آرمان که بر اساس استفاده از چیلرهای جذبی شعله مستقیم به ظرفیت برودتی کلی ۲۵۰۰ تن تبرید و برج های خنک کننده آبی طراحی گردیده از آب تصفیه شده فاضلاب تولیدی مجتمع به روش نوین RBC تامین می‌گیرد. در این روش که برای اولین بار در مجتمع های ساختمانی استان خراسان بکار برده می شود فرآیند تصفیه فاضلاب در دو بلوک مجزا و در تحتانی ترین طبقه مجتمع با ظرفیت کل ۱۶۰ مترمکعب آب تصفیه شده با مشخصات بیولوژیکی کنترل شده در شبانه روز صورت می پذیرد . با توجه به صرفه جویی قابل ملاحظه در مصرف آب شهری و صرفه جویی اقتصادی ناشی از آن، اقتصادی بودن این طرح آشکار می شود. پایین بودن هزینه تعمیر و نگهداری و عدم نیاز به اپراتور متخصص و همچنین امکان استفاده از آب تصفیه شده در فضای سبز مجتمع، برجهای خنک کننده ، سیستم تهویه و شستشوی محوطه و پارکینگ‌ها از دیگر مزایای این طرح است. در مجتمع تجاری، اقامتی و مسکونی آرمان به جهت استفاده مفیداز فضای پشت بام مجتمع، همسو با تکنولوژی مدرن و همخوان با ارزش‌های زیباشناسی، اجتماعی و فرهنگی در کنار رستوران مجلل وکافی شاپ ، اجرای بام سبز یاروف گاردن در مجتمع با متراژ ۳۰۵۰ متر مربع در نظر گرفته شده است که می تواند در شرایط زیست محیطی اکنون، فضای سبز از دست رفته شهری را زنده و موجبات پایداری محیط، بهبود سلامت روانی و جسمی ساکنین و افزایش کیفیت زندگی مراجعین و مهمانان را فراهم سازد.از جمله مزایای این طرح می توان به: عایق صوتی، کاهش انتقال حرارت از طریق ذخیره انرژی ساختمان، ترویج سلامتی و بهزیستی، گسترش فضای سبز، کاهش اثرات گرمایی، کاهش آلودگی هوا و زیباسازی منظر شهری اشاره کرد.

  تصفیه فاضلاب به روش دیسک‌های بیولوژیکی چرخان به دلیل سهولت استفاده، هزینه پایین نگهداری و راهبری و ویژگی‌های مثبت و خاص، برای تصفیه فاضلاب ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. از مزایای این روش می‌توان به صرفه جویی در مصرف برق، کاهش چشمگیر فضای مورد نیاز، پایین بودن میزان سرمایه گذاری اولیه، راندمان تصفیه بالا، عدم وجود بوی نامطبوع، انعطاف نسبت به شوک و انعطاف در بسط و توسعه اشاره کرد.

 • بام سبز
 • بام سبز

  بام سبز

  هتل ٥ ستاره و مرکز خرید آرمان (مشهد)

  به جهت استفاده مفیداز فضای پشت بام پروژه آرمان همسو با تکنولوژی مدرن و همخوان با ارزش‌های زیباشناسی، اجتماعی و فرهنگی در کنار رستوران مجلل وکافی شاپ ، اجرای بام سبز یاروف گاردن در پروژه با متراژ ۳۰۵۰ متر مربع در نظر گرفته شده است که می تواند در شرایط زیست محیطی اکنون، فضای سبز از دست رفته شهری را زنده و موجبات پایداری محیط، بهبود سلامت روانی و جسمی ساکنین و افزایش کیفیت زندگی مراجعین و مهمانان را فراهم سازد.از جمله مزایای این طرح می توان به: عایق صوتی، کاهش انتقال حرارت از طریق ذخیره انرژی ساختمان، افزایش ظرفیت گرمایی بام، استفاده از فضا، ترویج سلامتی و بهزیستی، گسترش فضای سبز، کاهش اثرات گرمایی، کاهش آلودگی هوا و زیباسازی منظر شهری اشاره کرد.

  تمام یا قسمتی از بام ساختمان با گیاهانی که بر روی یک لایه ضد آب کاشته شده باشند، پوشانده شده است. گیاهان به دقت انتخاب شده تا در برابر محیط خشن و بی‌روح محیط پشت بام در شرایط کم آبی و بی آبی، عوامل اقلیمی، یخ زدگی، خشکی و غیره مقاومت کنند. بعلاوه بام سبز سبب کاهش اتلاف حرارتی می‌شود و مصرف انرژی ساختمان را کاهش می‌دهد.

 • برچسب مصرف انرژی
 • برچسب مصرف انرژی

  برچسب مصرف انرژی

  هتل ٥ ستاره و مرکز خرید آرمان (مشهد)

  با توجه به بهینه سازی های صورت گرفته در طراحی و همچنین در حین ساخت مجتمع و با توجه بررسی‌های انجام شده روی مصارف انرژی بخش‌های تجاری، مسکونی و اقامتی ساختمان آرمان مصارف انرژی الکتریکی و گاز طبیعی سالیانه کل ساختمان محاسبه شده است و رده انرژی و شاخص انرژی محاسبه شده است. بر اساس محاسبات انجام شده ساختمان آرمان موفق به اخذ رده انرژی E شده و در زمره ساختمانهای کارآمد قرار گرفته است.

  برچسب مصرف انرژی، حاوی اطلاعات مربوط به مصرف انرژی ساختمان می‌باشد. در این برچسب شاخص مصرف انرژی ساختمان به همراه رتبه های برچسب انرژی به صورت حروف A تا G که دارای رنگ بندی از سبز پررنگ تا قرمز تیره می‌باشد، وجود دارد.

 • آتش نشان هوشیار
 • آتش نشان هوشیار

  آتش نشان هوشیار

  هتل ٥ ستاره و مرکز خرید آرمان (مشهد)

  سيستم اعلام و اطفاء حريق و مركز تلفن و آنتن مركزي جزو شاخصه‌هاي در نظر گرفته شده در مجتمع آرمان بوده و از آخرین نسل سیستم های اعلام حریق هوشمند یعنی سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر انتخاب گردیده است. سیستم مذکور با دارا بودن سنسورهای مختلف نقش مهمی در ارتقای امنیت و ایمنی ساختمان بر عهده دارد. بر همین اساس و در صورت بروز نشانه های حریق، سیستم به صورت دقیق قادر به شناسایی نقطه مذکور می‌باشد. علاوه بر آن با استفاده از قابلیت‌های هوشمندسازی سیستم اعلام حریق با سیستم کنترل هوشمند ساختمان یکپارچه گردیده است. بدین ترتیب در صورت بروز و شناسایی حریق سیستم علاوه بر اطلاع رسانی از طریق آژیر می‌تواند به طور خودکار اقدامات پیشگیرانه دیگری همانند کنترل اگزاست فن‌ها، هواسازها، درب‌های اتوماتیک، آسانسور و پله برقی را نیز بر اساس برنامه‌های از پیش تعریف شده انجام دهد.

  سیستم آتش نشان هوشیار به‌منظور افزایش ایمنی ساختمان در مواجه با حریق استفاده می‌شود. با استفاده از این سیستم حریق بسرعت کنترل شده و از میزان خسارت احتمالی به ساختمان کاسته می‌شود.

 • سمانه فوتوولتاییک
 • سمانه فوتوولتاییک

  سمانه فوتوولتاییک

  هتل ٥ ستاره و مرکز خرید آرمان (مشهد)

  شهر مشهد از لحاظ جغرافیایی در عرض ۳۶/۲۰ درجه‌ی شمالی و طول ۵۹/۳۶ درجه‌ی شرقی واقع شده است. مقدار تابش خورشید در طول سال در این منطقه - به‌ویژه در ماه‌های گرم سال - قابل توجه بوده و پتانسیل بالایی برای استفاده از این منبع انرژی برای تامین برق مورد نیاز وجود دارد. سامانۀ برق خورشیدی نصب شده در پروژۀ آرمان دارای ظرفیت ۳۴ کیلووات و از نوع متصل به شبکه است. صفحات خورشیدی این سامانه با زاویۀ ۴۵ درجه و رو به جنوب نصب شده و در مجموع فضایی به مساحت ۱۷۰ متر مربع از بام ساختمان را به خود اختصاص داده است. این سیستم برای مدت ۲۵ سال، سالانه ۲۹,۶۰۰ کیلووات‌ساعت برق پاک به شبکه تزریق خواهد کرد. سامانۀ برق خورشیدی نصب شده در پروژۀ آرمان از انتشار دی‌اکسید کربن و دیگر گازهای آلایندۀ خروجی از نیروگاه‌های فسیلی به میزان ۱۷,۸۰۰ کیلوگرم در سال جلوگیری خواهد کرد. برای جذب این مقدار آلاینده توسط طبیعت، به جنگلی با مساحت ۱۶,۷۰۰ متر مربع نیاز می‌باشد.

  سلول فتوولتائیک نور خورشید را مستقیما به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. با استفاده از این سیستم ساختمان همواره از دو منبع برق خورشیدی و برق شهری به طور ترکیبی استفاده می‌کند. هرگاه برق خورشیدی تولیدی کمتر از برق مصرفی ساختمان باشد، برق شهری آن را جبران کرده و هر گاه این مقدار مازاد بر مصرف باشد، این مازاد، قابل تزریق و فروش به شبکه برق شهری است.

 • سیستم نورپردازی نما
 • سیستم نورپردازی نما

  سیستم نورپردازی نما

  هتل ٥ ستاره و مرکز خرید آرمان (مشهد)

  سامانه نورپردازی مجتمع آرمان به گونه اي طراحي شده است که با توجه به مناسبتهاي ملي و مذهبي مي توان رنگ نور پردازي نماي مجتمع را تغيير داد. علاوه بر در نظر گرفتن تمامي جوانب فني و مهندسي، در نظر گرفتن حرم مطهر امام رضا (ع) به عنوان کانون معنوي، با اولويت ويژه در نظر طراحان بوده و سيستم نور پردازي به گونه اي طراحي شده که حرم مطهر اولين منظري باشد که به چشم مي‌آيد و مجتمع آرمان در اولويت دوم قرار بگيرد. بعلاوه مجموعه از سيستم پيشرفته BMS براي مديريت سيستم نورپردازي استفاده شده است. علاوه بر بحث نور پردازي نما ، نورپردازي محوطه نيز همگام با ايده هاي معماري پيش رفته و در محوطه ، پوششهاي سبز ، باغ وآلاچيق ها نيز داراي سيستم نور پردازي مي‌باشند.

  وظیفه زیبایی و معرفی کاربری‌ ساختمان در شب بر عهده نورهای مصنوعی استفاده شده در نمای خارجی ساختمان است که سبب می‌شود معماری ساختمان در شب بخوبی مشاهده شود و به متمایز کردن بخشی از نمای خارجی کمک کنند. بعلاوه نورپردازی نما نقش مهم و پر اهمیتی در ایجاد و شکل گیری حال و هوای فضاهای شهری دارد.

 • پوشش مقاوم در مقابل حریق
 • پوشش مقاوم در مقابل حریق

  پوشش مقاوم در مقابل حریق

  هتل ٥ ستاره و مرکز خرید آرمان (مشهد)

  پوششهاي ضد حريق (Fire Proof Coating) در حفاظت اسكلت سازه بمنظور افزايش مقاومت ستونهای باربر در برابر تنشهـــاي حرارتی ناشي از حريق استفاده مي گردند كه علاوه بر پايدار نگاه داشتن سازه، فرصت بيشتري را براي عمليات گـريز و نجـات فراهم می سازند.

  پوششهاي ضد حريق (Fire Proof Coating) در حفاظت اسكلت سازه بمنظور افزايش مقاومت ستونها باربر در برابر تنشهـــاي حرارت ناشي از حريق استفاده مي گردند كه علاوه بر پايدار نگاه داشتن سازه، فرصت بيشتري را براي عمليات گـريز/ نجـات فراهم ســـاخته، كاربرد دارد

 • سیستم IPTV
 • سیستم IPTV

  سیستم IPTV

  هتل ٥ ستاره و مرکز خرید آرمان (مشهد)

  به ارسال و پخش برنامه‌های تلویزیونی، فیلم، صدا، عکس، انواع متن‌ها و همچنین اطلاعات برای مشترکان از طریق شبکه‌های محلی (LAN) و پروتکل اینترنت، تلویزیون تحت شبکه (IPTV) گفته می‌شود. این سرویس معمولا با سرویس‌ های دیگری مانند اینترنت پرسرعت، نمایش ویدئو و تلفن اینترنتی، در قالب یک سرویس به مشترکان ارائه می‌گردد که علاوه بر تلویزیون، قابلیت اتصال به تجهیزاتی نظیر: لپ‌تاپ،گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و … را نیز دارا می‌باشد. استفاده از این تکنولوژی پیشرفته یکی دیگر از خدمات ارزندة ارائه شده در مجموعه هتلی مجتمع آرمان می‌باشد که باعث رفاه و رضایت مندی بیشتر میهمانان خواهد گردید.

  “IPTV” سیستمی را توصیف می‌کند که در آن با استفاده از پروتکل اینترنت برروی یک زیر ساخت شبکه خدمات تلویزیون دیجیتال ارائه می‌شود که این خدمات می‌تواند توسط یک اتصال پهنای باند وسیع در اختیار کاربر قرار گیرد.

 • سیستم مدیریت هوشمند ساختمان
 • سیستم مدیریت هوشمند ساختمان

  سیستم مدیریت هوشمند ساختمان

  هتل ٥ ستاره و مرکز خرید آرمان (مشهد)

  در سیستم مدیریت ساختمان بسیاری از اعمالی که ساکنان از روی عادت و بصورت غیر ارادی انجام می‌دهند توسط سیستم‎های هوشمند انجام می‌گردد که باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه نیروی انسانی شده و بعلاوه کاهش مصرف و کاهش هزینه های انرژی، کاهش خطاپذیری و افزایش اثربخشی سیستم را به دنبال دارد. اين سيستم به افراد ساکن در مجتمع آرمان اين امکان را ميدهد که از تجهيزات بطور كارآمد استفاده نموده و احساس امنيت و آسايش را در آنها افزايش ميدهد. با بکارگيري سيستم BMS در مجتمع آرمان کليه قسمتها با استفاده از يکپارچه نمودن چهار عنصر اصلي سيستمها، ساختار، سرويس و مديريت و با برقراري ارتباط ميان آنها محيطي پويا و مقرون به صرفه را بوجود خواهندآورند. به عنوان مثال کليدهاي داخل واحدهاي اقامتي حذف و کنترل تمامي سيستمهاي برقي اعم از روشنايي، سرمايش، گرمايش، و خدمات خانه‌داري به صورت هوشمند توسط سيستم BMS انجام مي‌شود.

  سیستم مدیریت ساختمان که مبتنی بر یک رایانه‌ی مرکزی است تاسیسات برقی و مکانیکی ساختمان را پایش، کنترل و مدیریت می‌کند. امروزه این سیستم‌ها قابلیت بهره‌گیری از سناریوهای مختلفی برای شرایط محیطی و کاربری‌های متفاوت در طول عمر یک ساختمان را دارند. از جمله اجزایی که تحت این سیستم‌ها به تغییرات محیطی به طور هوشمند پاسخ می‌دهند می‌توان به سیستم روشنایی، گرمایش و سرمایش و تهویه مطبوع، کنترل ورود و خروج افراد، کنترل آسانسور، اعلام و اطفاء حریق و دوربین‌های مداربسته اشاره کرد.