مرکز خرید اطلس (بم)

در شهری به قدمت و اصالت بم که از معماری درخشان و بی‌نظیری چون مجموعه ارگ قدیم بم برخوردار بوده است، طراحی کردن نمای مجتمعی فاخر، اما بی‌توجه به معماری بومی و اصیل بم، اقدامی غیرحرفه‌ای به‌شمار می‌رود.

گذشته از این، فضای شهری آرام و ساکن چون بم، نیازمند جلوه‌ بصری جذاب و در عین حال بومی بود که با سبکی مدرن و امروزی، بتواند برای مردم حاشیه‌ کویر هماهنگ با محل زندگی‌شان باشد و نیاز آنان را برای گذران اوقات فراغت و خرید رفع کند.

گروه شرکت‌های ساختمانی ایرانیان اطلس، با سرمایه‌گذاری برای ایجاد مرکز تجاری متفاوتی که ضمن تغییر چهره آرام شهر، امکان رونق اقتصادی و جذب سرمایه‌های شهرها و روستاهای اطراف را همراه با جلب مخاطبان گوناگون فراهم آورد، در زمینه پیشرفت این منطقه گام بلندی برداشته است.

این مجتمع در مرکز تجاری این شهر واقع شده است، مساحت آن ٧٣٠٠ مترمربع و زیربنای آن ٢٩ هزار مترمربع است.

مجتمع تجاری اطلس سنتر بم، در چهار طبقه ساخته می‌شود. به دلیل محدودیت‌هایی که یونسکو برای بافت تاریخی شهر بم تعریف کرده است و طبق آن‏ ارتفاع ساختمان‌ها نمی‌تواند بیشتر از یک طبقه باشد، در نتیجه مجتمع اطلس سنتر بم در همین تعداد طبقات با کاربری تجاری ساخته شده است تا از حدود تعاریف سازمان بین‌المللی میراث جهانی خارج نشود و موقعیت تاریخی شهر بم حفظ شود. این مجتمع تنها یک تجربه جدید نیست، بلکه مرکز تجاری شیک و مدرنی است که از بهترین امکانات و تجهیزات برخوردار است و با عرضه طیف وسیعی از خدمات و کالاهای گوناگون از بالاترین استانداردهای مراکز تجاری مطرح برخوردار است.

این مجتمع حدود ۴۴۰ واحد تجاری دارد و به‌لحاظ مکانی در موقعیت بسیار مناسبی واقع شده است؛ چراکه مرکز تجاری شهر بم، دو بر میدان مهم شهر را احاطه کرده است. در نتیجه یک بر طولانی دارد، به همراه یک راه عبوری از خیابان پاسداران که خروجی پارکینگ مجتمع در آن واقع شده است و یک راه عبوری برای ورودی پارکینگ از میدان امام خمینی. وجود ورودی و خروجی مجزا در این مجتمع تجاری بزرگ‏، به این دلیل است که مجتمع به‌لحاظ ترافیکی محدوده شهر را تحت تأثیر قرار ندهد. زمین اولیه این پروژه ابتدا چندین پلاک از بافت‌ فرسوده بوده که به شهرداری بم تعلق داشته است و پس از تملیک پلاک‌های دیگر، پروژه به مساحت لازم رسید.

مراجعه‌کنندگان به این مجتمع در آغاز نمایی می‌بینند کاملاً مطابق با ویژگی‌های شهر و هنگامی‌که وارد ساختمان می‌شوند، با فضایی کاملاً مدرن و جذاب مواجه می‌شوند. این هماهنگی حاصل بررسی‌ها و مطالعات دقیق کارشناسان معماری مجتمع اطلس سنتر بم بوده است که بی‌تردید بهترین نتیجه را به دست خواهد داد.
مجتمع تجاری اطلس سنتر بم با داشتن ۴۱۷ واحد تجاری، بزرگ‌ترین پروژه تجاری در جنوب شرق کشور است، در طراحی آن سعی شده است با توجه به کاربری تجاری، عمده مساحت آن را واحدهای تجاری دربربگیرد، ولی برای برآورده ساختن نیازهای شهروندان و مراجعه‌کنندگان، بخش‌هایی از این مجتمع به کاربری‌های خدماتی مانند هایپرمارکت، رستوران، فودکرت و فضای بازی اختصاص یافته است و به جز ۸.۸۴۹ مترمربعی که به واحدهای تجاری اختصاص دارد، ۱.۶۷۰ مترمربع به هایپرمارکت، ۱۴۱ مترمربع به رستوران، ۳۷۲ مترمربع به فود‌کرت و ۳۴۸ مترمربع به فضای بازی اختصاص یافته است. به این ترتیب، مجتمع اطلس سنتر بم تنها یک مجتمع تجاری معمولی نیست که جایی برای خرید و فروش ساده باشد، بلکه فضایی نوظهور برای تعاملات اجتماعی، خوردن غذاها و نوشیدنی‌های متنوع، بازی کودکان، استراحت و لذت بردن از فضای سبز و مدرن است.

 • روش تصفیه فاضلاب RBC
 • روش تصفیه فاضلاب RBC

  روش تصفیه فاضلاب RBC

  مرکز خرید اطلس (بم)

  تصفیه فاضلاب به روش دیسک‌های بیولوژیکی چرخان به دلیل سهولت استفاده، هزینه پایین نگهداری و راهبری و ویژگی‌های مثبت و خاص، برای تصفیه فاضلاب ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. از مزایای این روش می‌توان به صرفه جویی در مصرف برق، کاهش چشمگیر فضای مورد نیاز، پایین بودن میزان سرمایه گذاری اولیه، راندمان تصفیه بالا، عدم وجود بوی نامطبوع، انعطاف نسبت به شوک و انعطاف در بسط و توسعه اشاره کرد.

 • آتش نشان هوشیار
 • آتش نشان هوشیار

  آتش نشان هوشیار

  مرکز خرید اطلس (بم)

  سیستم آتش نشان هوشیار به‌منظور افزایش ایمنی ساختمان در مواجه با حریق استفاده می‌شود. با استفاده از این سیستم حریق بسرعت کنترل شده و از میزان خسارت احتمالی به ساختمان کاسته می‌شود.

 • سمانه فوتوولتاییک
 • سمانه فوتوولتاییک

  سمانه فوتوولتاییک

  مرکز خرید اطلس (بم)

  سلول فتوولتائیک نور خورشید را مستقیما به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. با استفاده از این سیستم ساختمان همواره از دو منبع برق خورشیدی و برق شهری به طور ترکیبی استفاده می‌کند. هرگاه برق خورشیدی تولیدی کمتر از برق مصرفی ساختمان باشد، برق شهری آن را جبران کرده و هر گاه این مقدار مازاد بر مصرف باشد، این مازاد، قابل تزریق و فروش به شبکه برق شهری است.

 • پوشش مقاوم در مقابل حریق
 • پوشش مقاوم در مقابل حریق

  پوشش مقاوم در مقابل حریق

  مرکز خرید اطلس (بم)

  پوششهاي ضد حريق (Fire Proof Coating) در حفاظت اسكلت سازه بمنظور افزايش مقاومت ستونها باربر در برابر تنشهـــاي حرارت ناشي از حريق استفاده مي گردند كه علاوه بر پايدار نگاه داشتن سازه، فرصت بيشتري را براي عمليات گـريز/ نجـات فراهم ســـاخته، كاربرد دارد

 • سیستم مدیریت هوشمند ساختمان
 • سیستم مدیریت هوشمند ساختمان

  سیستم مدیریت هوشمند ساختمان

  مرکز خرید اطلس (بم)

  سیستم مدیریت ساختمان که مبتنی بر یک رایانه‌ی مرکزی است تاسیسات برقی و مکانیکی ساختمان را پایش، کنترل و مدیریت می‌کند. امروزه این سیستم‌ها قابلیت بهره‌گیری از سناریوهای مختلفی برای شرایط محیطی و کاربری‌های متفاوت در طول عمر یک ساختمان را دارند. از جمله اجزایی که تحت این سیستم‌ها به تغییرات محیطی به طور هوشمند پاسخ می‌دهند می‌توان به سیستم روشنایی، گرمایش و سرمایش و تهویه مطبوع، کنترل ورود و خروج افراد، کنترل آسانسور، اعلام و اطفاء حریق و دوربین‌های مداربسته اشاره کرد.